W sobotę 15 września 2018r. odbyło się gościnne spotkanie w ramach projektu ”Społecznik 2018 r.” ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans Więź”, które dostarczyło nam, oraz wszystkim przybyłym gościom i przyjaciołom, niezwykłych emocji i wrażeń.

Zaczęło się bardzo zaskakująco i tajemniczo…

 

Spektakl z udziałem uczestnika Stowarzyszenia, odbił się szerokim echem w naszych głowach i sercach, a wielu z nas ciężko było ukryć wzruszenie. Niesamowita historia życia młodego człowieka, borykającego się z własnymi myślami …historia tego co w głowie….tego co w sercu….historia złożoności tego świata, widziana oczami strachu, zakłopotania i oczekiwań społeczeństwa. Spektakl ukazał nam, jak mroczne potrafią być zakamarki naszego umysłu i choć chcielibyśmy mieć nad nim kontrolę, to niestety wielu z nas samodzielnie nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Maciej, któremu życie napisało scenariusz, walczy i wygrywa tę walkę, dzięki pomocy wielu ludzi….nam pozostaje mocno trzymać kciuki i wierzyć, że światełko w tunelu zobaczy każdy…….tak jak Mariusz, kolejny artysta sobotniego popołudnia, który przedstawił nam swoją bardzo osobistą poezję. Urzekł nas nie tylko uczucia przelane na papier, ale również wielka odwaga, aby wystąpić przed tak liczną publicznością . Nie od dziś wiadomo, że każda forma sztuki i uzewnętrznienia poprzez tworzenie, stanowi doskonałą formę terapii.

Sobotnie spotkanie było również okazją, aby wysłuchać niezwykle interesującej prelekcji psychologa, na temat kryzysów psychicznych i sposobów radzenia sobie z kłodami rzucanymi nam przez los. Wielokrotnie wydaje się nam, że zażycie tabletki to lek na całe zło tego świata, zapominamy jednak o innych metodach i skuteczności ich działania. Czasami zwykła rozmowa, odpowiednie techniki oddechowe czy po prostu obecność bliskiej osoby potrafią zdziałać cuda.

Kolejnym punktem spotkania, który nieco rozładował nagromadzone emocje, był występ szczecińskiego magika, którego sztuczki mocno zaprzeczały prawom fizyki i pojemności ludzkiego brzucha. „Czarodziej” zaangażował publiczność i sprawił, że uśmiechy zagościły na naszych twarzach.

Podczas tych kilku godzin spędzonych w naszej placówce, można było również podziwiać przepiękne obrazy oraz rękodzieło wykonane przez uczestników Stowarzyszenia „Wieź” , co jest dowodem na to, że osoby z problemami posiadają dar i niezwykłe poczucie estetyki, o których wielu z nas może jedynie pomarzyć.

Stowarzyszenie „Wieź” robi wiele dobrego i aż miło popatrzeć na owoce tej pracy.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz poprzez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II

 GALERIA Spotkanie ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans "Więź" ze Szczecina