ŚDS Gryfino w dobie koronawirusa 

       Dnia 24.10.2020 r. działalność naszej Placówki została zawieszona, a my zostaliśmy poddani kolejnej próbie w wykonywaniu naszych obowiązków, uwzględniając przy tym ustalone restrykcje związane z pandemią Covid-19. Praca zdalna nie należy do łatwych, jednak korzystając z wcześniejszych doświadczeń od razu podjęliśmy stosowne działania. Specjalnie opracowane przez nas materiały dydaktyczne z odpowiednio dobranymi kartami pracy mogą rozwijać jak również podtrzymywać umiejętności z zakresu m.in.: pamięci, motoryki małej, motoryki dużej, logicznego myślenia oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Nasi Uczestnicy otrzymują materiały dydaktyczne, które są specjalnie dobrane do ich potrzeb jak również ich możliwości. Natomiast za pomocą kontaktu telefonicznego oraz internetowego z naszymi uczestnikami możemy służyć radą przy rozwiązywaniu przygotowanych wcześniej zadań.

 

Pracownia Gospodarstwa Domowego z Elementami Kulinarnymi podjęła się pracy związanej z zagwarantowaniem ciepłego posiłku naszym Uczestnikom. Dania przygotowywane są z ogromną starannością, uwzględniając przy tym nie tylko walory smakowe lecz również te zdrowotne. Uczestnicy korzystają również z zamieszczanych na naszym Facebooku przepisów kulinarnych, w których prezentujemy wykonane przez nas dania.

Każde nasze starania poprzedzone są w pierwszej kolejności gwarancją bezpieczeństwa względem naszych Uczestników. Pani Agnieszka, która pełni funkcję opiekuna medycznego w naszej Placówce, dzięki swoim zdolnościom krawieckim wykonała maseczki dla naszych Uczestników, by zwiększyły one ich bezpieczeństwo podczas przemieszczania się czy robienia przez nich zakupów.

            Z kolei Pracownia Rzemiosł Różnych dba, aby wszelakie prace praktyczne oraz umiejętności, które zostały nabyte przez naszych Uczestników podczas zajęć w Placówce, były w dalszym ciągu przez nich podtrzymywane. Uczestnicy nabyli umiejętność obsługi prostych narzędzi oraz zachowania estetyki w trakcie wykonywania przez siebie prac, a ich gotowe dzieła umieszczane są w Placówce.

W ramach obsługi komputera oraz poszerzania wiedzy ogólnej przez naszych Uczestników Pracownia Multimedialno-Turystyczna opracowuje jak i udostępnia wirtualne wycieczki, spacery, wystawy sztuki, ciekawostki ze świata oraz gry edukacyjne o różnorodnej tematyce. Głównym założeniem Pracowni Multimedialno-Turystycznej jest podtrzymywanie nabytej przez Uczestników umiejętności nauki pisania na klawiaturze wraz z obsługą myszy komputerowej, rozwijanie logicznego myślenia, pobudzanie wyobraźni oraz rozwijanie zainteresowań poprzez promowanie historii i sztuki.

Natomiast z zakresu umiejętnego spędzania czasu wolnego przez Uczestników wspieramy ich chociażby  w budowie karmników dla ptaków, których głównym założeniem jest wyrobienie u Uczestników nawyku odpowiedzialności, systematyczności oraz konsekwentności poprzez obserwację zachowań ptaków, ich zwyczajów oraz potrzeb zaspokajania głodu.

Pomimo tego trudnego okresu nie pozwoliliśmy, aby pandemia odebrała nam całą radość oraz atmosferę Świąt Bożego Narodzenia dlatego przyozdobiliśmy nasza Placówkę w taki sposób, by zachować tradycję i poczuć świąteczną atmosferę. Na naszym korytarzu zawitała choinka, a poszczególne pomieszczenia naszej Placówki zostały przyozdobione w ręcznie wykonane przez naszą kadrę stroiki oraz ozdoby świąteczne. Jedną z takich ozdób są właśnie skrzaty, których sposób wykonania krok po kroku można znaleźć na naszym Facebooku. Ponieważ nawet najdrobniejsze upominki wywołują uśmiech na naszej twarzy to  nie zabrakło również Świętego Mikołaja, który przygotował i dostarczył paczki dla naszych Uczestników.

W czasie trudnych chwil, gdy potrzebna jest rozmowa ze względu na obniżony nastrój, zły stan psychiczny lub potrzebę porady, zawsze znajduje się wsparcie u Pani Psycholog. Dzięki jej empatii oraz zaangażowaniu można zawsze na nią liczyć. Chociażby na naszym Facebooku znajdują się wyselekcjonowane materiały motywacyjne, nakłaniające Uczestników do przemyśleń oraz otwierające drogę do wspólnej dyskusji, autorstwa Pani Psycholog.

Swoją pomocą służy również Pani Pedagog, która potrafi rozwiązać każdy problem, z którym zgłaszają się do niej nasi Uczestnicy.  Zawsze mogą skorzystać z porady dotyczącej zarówno zagadnień pedagogicznych jak i życiowych, z którymi zmagają się na co dzień.

            Przez cały okres pandemii w naszych głowach pojawiają się różnorodne pomysły, aby skutecznie i efektywnie wykonywać naszą pracę w formie zdalnej z korzyścią dla Uczestników. Dzięki rozwojowi technologicznemu oraz rozbudowanej sieci internetowej  nasz fizjoterapeuta za pośrednictwem Facebooka zachęca naszych Uczestników do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz instruuje ich jak prawidłowo mają wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Za nami już 3 miesiące pracy zdalnej z naszymi Uczestnikami i wciąż staramy się, aby okres zawieszenia Placówki nie był czasem straconym. Stąd też mobilizujemy się do dalszej pracy jednocześnie mając nadzieję na szybki powrót do normalności.